Share

Los Çatikos grubu ve Ajda Pekkan 1962

loscatikos

Ajda Pekkan gerçek bir süperstar. Dile kolay, tam 50 yıldır hayatımızın içinde ve her zaman zirvede. Bunu başarabilen sanatçı sayısı dünyada bile bir elin parmaklarını geçmiyor.

En son 2011 yazını yakıp, yıkıp geçen, müthiş performansıyla genç meslektaşlarına büyük fark atan Ajda Pekkan’ın, müzikteki ilk günleri 1962 yılına gidiyor.

Dönemin en ünlü müzisyenlerinden İlham Gencer’den müzik ve armoni dersleri alan Ajda, kısa bir süre sonra hocasının “Los Çatikos” grubuna solist olarak katılıyor. Gencer’in sahibi olduğu Çatı adlı gece kulübünde ilk sahne deneyimlerine başlıyor. İngilizce şarkılar söylüyor.

Rüçhan Çamay ile değişmeli olarak grubun solistliğini üstlenen 17 yaşındaki Ajda Pekkan, üzerinde dizaltı bir etek ve kapalı “mazbut” bir kıyafetle sahne alıyor. Kısacası günümüzde mayolu klip çeken Ajda ile geçmişteki “çıtır” Ajda’nın uzaktan yakından alakası yok. İsmi yazmasa bizim tanımamız da imkansız.

Dönemin dergilerinde, henüz isimsiz bir şarkıcı olan genç kız için “Los Çatikos’un kabiliyetli genç solisti Ajda Pekkan, zarif yapısı ve tatlı, yumuşak sesiyle dikkat çekiyor” deniliyor.

Bu arada İlham Gencer’in Los Çatikos grubunun da ilginç bir öyküsü var. Gencer, grubun isminin nereden geldiğini şöyle anlatıyor:

“Bir gün arkadaşlarla beraber Les Cakaras’ın plaklarını dinliyorduk. Dikkatimizi bir şey çekti. Bu güzel orkestraların hepsi Les Cakaras, Los Paraguayos, Los Indios gibi isimlerden kuruluydu. Sonra arkadaşlar bizim Çatı (kulübün adı) niye Çatikos olmasın dediler. Hepimiz buna hemen ısındık ve karar verdik. Ve böylece ismimiz Los Çatikos olarak kaldı.”

Grupta, İlham Gencer, Ajda Pekkan ve Rüçhan Çamay’ın yanı sıra Sabahattin Tosun, Mehmet Tosun ve Orhan Avşar da yer alıyor.

ajda-pekkan-los-catikos-2-2f766e56

Bir önceki yazımız olan Zeki Müren Mağazası başlıklı makalemizde xeki müren mağazası ve zeki müren hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Bırak