Share

Michael Jackson Efsanesi

Michael Jackson (29 Ağustos 1958; Gary, Indiana – 25 Haziran 2009; Los Angeles, Kaliforniya), “Pop’un Kralı” olarak tanınan Afro-Amerikalı efsanevi şarkıcı, müzisyen, besteci, söz yazarı, dansçı ve pop yıldızı.

Jackson ailesinin dokuz çocuğunun yedincisi olarak dünyaya gelen Michael Jackson, babasının kurduğu Jackson 5 grubunda 1964 yılında henüz 6 yaşındayken müzik yaşamına atılmıştır. Daha sonra Off the Wall (1979), Thriller (1982), Bad (1987), Dangerous (1991), HIStory (1995) gibi milyonlarca satan solo albümlere imza atan Jackson, büyük bir şöhret kazanmış ve “Popun Kralı” (İngilizce: King of Pop) olarak anılmaya başlanmıştır. Albümleri tüm dünyada 140 milyon üzerinde satmıştır. Michael Jackson sadece stüdyo albümleri olarak 125 milyon albüm satışı ile stüdyo albümleri dünyada tüm zamanların en çok satmış müzisyenidir. Thriller albümü 55 milyon üzeri ile dünyada en çok satan 1. albümdür, ayrıca ABD’de en çok satan 1. albümdür. Dünyanın en çok satan albümleri listesinde beş albümü ile listeye en çok girmiş 1. kişidir ve Thriller ile 1 numaradadır. Tamamen kendine ait dans tarzı ile, dansa yeni bir soluk getirmiş, herkesi etkilemiş, dünyaca ünlü R&B müzisyenlerin danslarında Michael Jackson figürleri görmek klasik hale gelmiştir, R&B kliplerindeki bir çok dans hareketinin orijini Michael Jackson’a aittir, dünyanın en iyi dansçılarından biri olarak gösterilir. Guinness Rekorlar Kitabı‘na da girmiştir.

Michael Jackson, özellikle ölümünden önceki son yıllarda bazı sağlık sorunları ve skandallarla gündeme gelmiştir. Üç çocuk babası olan Michael Jackson, 25 Haziran 2009 günü Los Angeles’taki evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu koma hâlinde hastaneye kaldırılmış fakat kurtarılamamıştır. Ölüm nedeni kalp durması sanılsada, Los Angeles Adli Tıp Kurumu’nun yaptığı otopsi ile ölüm nedeninin uykusuzluk tedavisinde kullandığı çok güçlü anestezi ilacı propofol olduğu açıklanmıştır. Propofol ve sakinleştirici lorazepam ilaçlarının Jackson’ın ölümünün en önemli nedenleri olduğu kaydedilen açıklamada, Jackson’ın kanında midazolam, diazepam, lidocaine ve ephedrine ilaçlarının da bulunduğu söylenmiştir. Olayın cinayet olmasından şüphenilmekle birlikte Jackson’ın şahsi doktoruna Şubat 2010’da “kazara ölüme sebebiyet verme” suçundan dava açılmıştır. Bu dava doktorun mahkeme kararıyla hapis cezasına çarptırılmasıyla sonuçlandı.

 

Çocukluk ve gençlik yılları: 1958 – 1978

29 Ağustos 1958 tarihinde, Amerika‘nın Indiana eyâletinin, Gary şehrinde doğdu.[8][9] Dokuz çocuklu bir ailenin yedinci üyesi olarak dünyaya gelen sanatçının tam adı, Michael Joseph Jackson’dır. Şarkıcının fabrika işçisi olan babası, Joseph Jackson, müziğe tutku derecesinde bağlıydı ve boş zamanlarında gitar çalıyordu. Eşi Katherine (Scruse) ile evlenip kalabalık bir aile haline geldikten sonra, bu ilgisini çocuklarına da aşıladı.

60’lı yılların başlarında büyük erkek kardeşleri, Jackie, Tito ve Jermaine, babaları tarafından organize edilen “The Jacksons” adında bir grup kurarak, kulüplerde şarkı söylemeye ve yarışmalara katılmaya başladılar.[10] Jackson’ın sahip olduğu ses ve dans yeteneği, kısa zamanda fark edildi. Henüz yaşı küçük olmasına rağmen, özellikle solo şarkılardaki performansı nedeniyle, 1963’te, diğer kardeşi Marlon’la birlikte gruba dahil edildi.[11] Artık beş üyeden oluşan kardeşler, grubun adını “The Jackson 5” olarak değiştirdi.[12][13][14][15]

1968’e kadar geçen süreçte, amatör çalışmalarına gece kulüplerinde ve barlarda devam eden grup, HarlemNew York‘ta bulunan Apollo Tiyatrosu’nda düzenlenen bir yarışmada birinci gelerek,[16] dönemin en ünlü R&B plak şirketi Motown‘ın kurucusu Berry Gordy’nin dikkatini çekti. 1968’te Motown‘la imzaladıkları sözleşmeden sonra Kaliforniya‘ya taşınan grubun yıldızı hızla parlamaya başladı.[17]

Söz konusu şirketten Suzanne de Passe’ın menajerliğinde çıkan ilk dört tekli, “I Want You Back”, “ABC”, “The Love You Save”, “I’ll Be There” listelerde bir numaraya oturdu.[18] O-Jays grubu ve James Brown[19] gibi soul müziğin önderlerinin izinden giden The Jackson 5, 70’lerin başında zenci pop ve soul vokal gruplarının dünya çapında bir numaralı temsilcisi haline gelmişti… Michael Jackson ise, bu yeni müzik tarzını kendi içerisinde, dansıyla birlikte harmanlayarak, özgün bir tarza dönüştürecek, kendi kulvarında yalnız koşacaktı. Grubun bu hızlı yükselişinden sonra, güçlü sesiyle, farklı dansıyla oldukça sivrilen ve öne çıkan Michael Jackson, 1971-1976 yılları arasında halen The Jackson 5’a bağlı olarak, yine Motown‘dan, “Got To Be There“, “Ben“, “Music and Me” ve “Forever Michael” adlı ilk solo albümlerini çıkardı.[20] Artık Jackson için bireysel kariyerin önü açılmıştı.[10]

Walt Disney Pictures tarafından, 1971’de grubun çizgi filmi yapıldı ve yayına verildi. Ününü tüm dünyaya duyuran Jackson kardeşler, uluslararası konserler serisine 1972’de İngiltere’den başladılar ve gittikleri her yerde kapalı gişe yaptılar. Bu dünya turnelerinde Commodores ve Lionel Richie, The Jackson 5‘ın alt grupları olarak sahneye çıkmıştı. 1973’ten itibaren grubun satış rakamlarının düşme eğilimi göstermesiyle birlikte, Motown kontrolü ele alarak, bundan böyle şirket tarafından seçilecek şarkıların seslendirilmesi konusunda Jackson’lara baskı yapmaya başladı. Sıkıntılı günler geçiren grup, 1976’da şirketten ayrılma kararı alarak, Epic Records’la sözleşme imzaladı.

Michael+Jackson+MJPNG+Thumbs+UPŞirketin sahibi Berry Gordy’nin kızıyla evli olan Jermaine Jackson, taraflar arasındaki bu ihtilaftan dolayı, gruptan ayrılarak Motown‘da kaldı. İsim hakkını kaybeden Jackson kardeşler ise, Jermaine’in yerine en küçük kardeşleri Randy’i gruba dahil ederek, The Jacksons olarak ismini değiştirdi.[21] Yenilenen grup için artık yeni bir dönem başlıyor; Michael ise zirveye doğru koşar adım ilerliyordu. The Jacksons kısa zamanda toparlandı ve 1976 – 1984 yılları arasında, ağırlıklı kendi parçalarından oluşturdukları albümler ve teklilerle kariyerlerinde yükselmeye devam etti. Yeni şirketlerinden altı yeni albüm çıkaran grubun, 1978’deki Destiny çalışması neredeyse patlama yaptı ve Jackson kardeşlerin en başarılı albümleri arasında yer aldı.

Bu albümün Michael için de ayrı bir önemi oldu. Çünkü kendi bestelediği şarkılar, dünya çapında büyük beğeni topladı ve grubun klasikleri arasına girmeyi başardı. Böylece Michael’ın “beste yapabilme” gibi başka bir yeteneği daha ortaya çıkmış oldu. Söz konusu albüm iki milyondan fazla satarak, grubun ve özellikle de Michael’ın ününe ün kattı.

Ve o Kara Gün

26.06.2009
“Pop’un Kralı” Michael Jackson, Amerika’nın Los Angeles kentinde hayatını kaybetti. İlk bulgulara göre ölüm sebebi kalp krizi. Ancak kesin açıklama bugünkü otopsiden sonra yapılacak.

Temmuz ayı başında yeni bir dünya turnesine hazırlanan Michael Jackson 50 yaşındaydı.

Son aylarda doktor kontrolünde ilaç da kullanan Jackson’un düştüğünü Acil Servis’e haber veren evdeki yardımcıları Ambulans geldiğinde Jackson’un kalbinin durmuş olduğunu belirttiler.

Ambulans ile California Universitesi Tıp Merkezi’ne (UCLA) getirilen Jackson’un bedenine hastanede yapılan müdahale de fayda etmedi.

Michael Jackson’ın sedye ile hastaneye getirilirken çekilen fotoğrafları yayınlandı.
Haber ajanslarına önce ünlü yıldızın hastaneye kaldırıldığı haberi düştü. Daha sonra Michael Jackson’a ilk müdahaleyi yapan sağlık ekibinin Jackson’ı evinde kalbi durmuş ve nefes alamaz vaziyette bulduğu, sağlık ekiplerinin Jackson’a kalp masajı yaptığı haberleri geldi.
Ölüm haberini Amerikan’ın ünlü magazin sitesi “TMZ” verdi.
Ardından Michael Jackson’ın hastaneye kaldırıldığı haberini ilk duyuran Los Angeles Times gazetesi de internet sitesinde, “Jackson’ın koma halinde hastaneye varmasının ardından öldüğü doktorlar tarafından ilan edilmiştir” ifadesini kullandı.
Ölüm heberinin duyulmasıyla gazeteciler ve Jackson hayranları hastane önüne akın etti.
Otopsi yapılacak
Tıbbi otoriterlerce Cardiac Arrest adı verilen ani kalp yetmezliği ile hayata veda eden Jackson’un bedeni ölüm anında yanında doktor bulunmadığı için ve California yasaları gereği otopsiye tabi tutulacak ve toksikoloji testinden geçirilecek.

Madonna: “Durmaksızın ağlıyorum”
1980’lere Jackson ile birlikte damgasını vuran ve ünlü sanatçı ile Grammy ödül törenlerinde birlikte de şarkı söylemiş olan Madonna, “Onu kaybettiğimiz için sürekli ağlıyorum. Müziği sonsuza kadar yaşayacak. O çok büyüktü” diye konuştu.

Önümüzdeki ay sahnelere geri dönecekti

Uzun süredir sahnelerden uzak olan 50 yaşındaki Jackson, önümüzdeki ay Londra’da vereceği bir dizi konserle sahnelere geri dönmeyi planlıyordu.

Hayatı boyunca 13 Grammy ödülü alan şarkıcının, toplam albüm satışlarının şimdiye kadar 750 milyonu bulduğu tahmin ediliyor.

2005 yılında çocuk tacizi suçlamasıyla yargılanıp, beraat ettikten sonra inzivaya çekilen ünlü şarkıcının sağlığı konusundaki endişeler uzun süredir dile getiriliyordu.

29 Ağustos 1958’de ABD’nin Indiana eyaletinin Gary kasabasında doğan Michael Jackson, 9 çocuklu bir ailenin 7. çocuğu idi. 4 erkek kardeşi ile birlikte ilk kez sahneye çıktığında Michael 6 yaşında idi.

Girdikleri yetenek yarışmasından birincilikle çıkan Jackson kardeşler bir anda çok satan bir grup haline geldi.

Thriller’ın rekoru kırılamadı
Beş yaşında kardeşleri ile Jackson 5 isimli grubu kurup sahneye çıkan Michael Jackson, dünya tarihine geçen başarısını 1982 yılında çıkardığı Thriller isimli albümüyle yakalamıştı. Bütün zamanların en çok satan albümü ünvanını koruyan Thriller Amerikan Kayıt Endüstrisi’nde 28 kez Platin Albüm ödülünü almıştı.

Ertesi yıl kendisiyle özdeşleşen “ay yürüyüşü” dans hareketini ilk kez, NBC televizyonundaki özel bir televizyon programında yaptı.

Michael Jackson, 1994’de Elvis Presley’in tek çocuğu olan kızı Lisa Marie Presley ile evlendi ancak evlilikleri 1996’da boşanma ile bitti.

Jackson aynı yıl Debbie Rowe ile evlendi ve bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu. Çift 1999’da ayrıldı. Jackson’ın Prince Michael I, Paris Michael ve Prince Michael II adlı üç çocuğu var.

2003’de doğan Prince Michael II’nin, taşıyıcı annesinin adı açıklanmadı.

[youtube id=”mBpViXpPQBs” width=”633″ height=”356″]

Bir önceki yazımız olan Christine Haydar'ın esrarengiz plağı! başlıklı makalemizde slide hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Bırak