Share

Susam Sokağı

Susam Sokağı, bir çocuk programı olan “Sesame Street”‘in Türkçe uyarlamasıdır. Susam Sokağı programı Türkiye’de 1980’lı yılların sonunda ve 1990’lı yılların başında TRT’de iki sezon yayınlanmış olup, o dönemde çocukların büyük ilgisini toplamıştır. Biri tekrar olmak üzere sabah ve akşam saatlerinde hafta içi her gün iki kez yayımlanmaktaydı.Eğiticimlerin ve psikologlarin okul öncesi ve erken dönem okul çocukları icin son derece yararli buldugu program, ancak iki sezon olarak hazirlandi ve TRT ileriki yıllarda programın eski bölümlerini tekrar etmekle yetindi.

Bir mahalle ortamında geçen program, gerçek ve Muppet karakterlerinden oluşmaktaydı. Eğitici, öğretici ve eğlendirici öğeleriyle okul öncesi ve erken dönem okul çocukları için sevilen ve takip edilen bir program olmakla birlikte, o yıllarda bir kültür olmuş, aynı zamanda TRT klasikleri arasına girmiştir. TRT Çocuk yaz ekranından çıktıktan sonra, tekrar yayına girmiştir.

Karakterler

 • Hayalî karakterler
  • Edi ve Büdü: “Bert and Ernie” uyarlamasıdır. Edi Altan Erkekli tarafından, Büdü ise bir dönem Köksal Engür tarafından bir dönem ise Atilla Şendil tarafından seslendirilmiştir. Susam Sokağı’nın bir nesil için en akılda kalan karakterleri olmuştur. Büdü, Edi ile birlikte yaşamaktadır; Edi ile sürekli çekişmesi, Edi’nin daha uçarı ve çocuksu hareketlerine karşılık ağır başlı ve bildik abi tavırları ile ünlüdür. Güvercin sever, dama oynamaya bayılır.
  • Minik Kuş: “Big Bird” uyarlamasıdır. Adının tersine büyük sarı bir kuştur ve sokakta diğer insanlarla birlikte yaşar.
  • Kırpık: “Oscar the Grouch” uyarlamasıdır. Manavın hemen yanında bir küfenin içinde yaşar.
  • Kurbağacık: Kermit uyarlamasıdır. Sokakta yaşamaz, kuyruğu yoktur ve derede yüzer.
  • Kurabiye Canavarı : “Cookie Monster” uyarlamasıdır. Sokakta yaşamaz.
  • Açıkgöz: “Grover”.
 • Gerçek kişiler

  [youtube id=”e4-EcLMWWxw” width=”633″ height=”356″]

Bir önceki yazımız olan Bizimkiler Dizisi başlıklı makalemizde bizimkiler dizisi ve bizimkiler oyuncuları hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar:

Yorum Bırak