Share

Türkan Şoray Çay Tabağı

turkanşoray

1980 li yıllarda Çay Tabaklarında Ünlülerin Resimlerinin olması modaydı işte Türkan Sultanın resminin olduğu bir çay tabağı.Çay tabağı diyip geçmeyin bunlar anılarımız…

 

Türkân Şoray, (d. 28 Haziran 1945, İstanbul), Türk oyuncu, senarist ve yönetmen. Türk sinemasında Sultan lakabıyla anılmaktadır.

1960’larda sinema ile tanışmış, ilk sinema ödülü 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “Acı Hayat” filmiyle en başarılı kadın oyuncu ödülünü olmuştur. Dünyanın en çok film çeviren kadın oyuncusudur.[1] Şoray, 12 Mart 2010 tarihinde Unesco Türkiye iyi niyet elçisi seçilmiş ve “Sevgiyle yapılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Gücü sevgiyle birleştirirsek, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz” demiştir.[2] Ayrıca Şoray’ın kendi adını taşıyan bir ilkokul vardır.

Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik’le birlikte, Türk sinemasının bir dönemine damgasını vurmuş dört önemli kadın oyuncudan biri kabul edilir. Bu dörtlü içerisinde, yönetmenlik yapan tek sinema oyuncusudur. Başrolünde kendisine eşlik eden Kadir İnanır ile oynadığı 1972 yapımlı Dönüş[3], 1976 yapımlı Bodrum Hakimi, 1973 yapımlı Azap’ın tek başına yönetmenliğini ve 1981 yapımlı Yılanı Öldürseler filminin Şerif Gören ile birlikte yapmıştır.

Bir önceki yazımız olan Homoti Türk Fantastik Filmi(1987) başlıklı makalemizde homoti komik, homoti türk filmi ve müjdat gezen homoti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Bırak