Share

Türkiye’nin İlk Gangsteri – Necdet ELMAS

18 Ağustos 1961, saat öğlen 12’ye gelmek üzere. Karakola 30 metre uzaklıktaki iş bankası Kazlıçeşme Şubesi çalışanları hayatları boyunca unutamayacakları bir gün yaşar. ‘7 Mayıs ihtilali gerçekleşeli bir yıldan biraz fazla olmuş, ülke sıkıyönetim altında. Bankaya biri girer ve “Hepinizi yakarım, herkes ellerini kaldırsın ve vezneye geçsin” sözcükleri duyulur. Emir son derece kararlıdır ve üçü müşteri toplam 12 kişi emre tereddütsüz uyarlar. Soyguncunun elinde Sten marka tabanca parıl parıl parlamaktadır. Son günlerdeki haberler de herkesin hafızasındadır.

necdetelmas1Yaklaşık bir ay önce Çemberlitaş’ta ki Buğday Bankası soygunu uzun uzun anlatılmıştır haberlerde. Haberin detayları akıllara gelir. Buğday Bankası’na emin adımlarla giren uzun boylu, takım elbiseli, yüzünün büyük bir kısmı güneş gözlükleri ile kaplı, sağ yanağında yara izi olan esrarengiz bir adam 6,35’lik tabancasını çeker ve haykırır. “Kimse kıpırdamasın, vururum” . En az 200 bin Lira dolu çantayı alır. Banka müdürü aptalca bir hareket yaparak soyguncuyu durdurmaya kalkar ve tek el ateş edilir. Banka müdürü neredeyse hayatını kaybedece duruma gelir. Kapıda beklettiği Chevrolet taksinin şoförünü indirip kendi biner ve kayıplara karışır.

necdetelmas2O namlu şimdi ise İş Bankası veznedarına dayalıdır. Torbaya paraları doldurtur, 500’lükleri doldurmadığını görünce onları da tehditle doldurtur. En kaliteli kumaştan yapılmış takım elbisesiyle haşmetli görünen gangster, az ötesindeki gariban görünümlü adamı fark eder. Gariban adamın elinde bindir güçlükle biriktirdiği anlaşılan parası da vardır. Soyguncu adama yaklaşır. “Sen ne iş yaparsın” diye sorar. Korkudan titreyen adam “işçiyim” der. Soyguncu, şehir efsanesi haline gelen sözleri söyler. “Korkma, ben işçinin parasını almam”.

Vezneciden paraları alı ve kapıda çalışır durumda bıraktığı Chevrolet’ine biner. Bu soygun da günlerce manşetlerden düşmez. Gangsteri ihbar edene 100bin lira ödül konur. Sıkı Yönetim Komutanlığının da canı ziyadesiyle sıkılmaktadır. Hükümet Devirmiş yöneticiler bu Gangsterin yakalanamaması nedeniyle itibar kaybetmektedir. Bu sırada soyguncunun kim olduğu ortaya çıkar. Necdet Elmas adında Chevrolet aşığı ve hırsızı kişi olduğu anlaşılır. Hapishaneden de kaçtığı anlaşılır. Uzun sure başka bir isim kullanarak herkesi kandırmayı başarmıştır.

necdetelmas3Gangster, o günden sonra defalarca polisi atlatmaya başarmıştır. Kafa karıştırmak için sürekli araçlarının plakasını değiştirir. İzmir’de 400 asker 200 polis 100 jandarma ile yapılan operasyonda çok sevdiği Chevrolet’ini gözünü kırpmadan yakar ve yine izini kaybettirip kurtulur. Tabi daha sonra yenisini çalar. Halk arasında ise tam bir fenomen olur. Hem işçiye söylediği söz hem de polisi aciz bırakması herkesin dilindedir.

30 Ağustos günü yakalanır. Akrabası tarafından ihbar edilmesi sayesinde ele geçirilebilir. Ele geçirilirken “itibarımı zedelemeseniz teslim olurum” der. Tüm haşmeti ile yakalanıp hiç kötü muamele görmeden götürülür.

necdetelmas4

Türkiye’nin ilk gangsteri olarak kabul edilen Necdet ELMAS 1970 yılında aftan yararlanarak özgürlüğüne kavuşur. O günden sonra da bir sır perdesi gibidir. Beşiktaş’ta büfeleri olduğu bilinir. İddia edilen büfelere sorulduğunda “evet bu büfeler Necdet ELMAS isminde birinin. Ama onu bugüne kadar hiç görmedik” cevabını veriyorlar.

necdetelmas5Haber Editörü: Doğan Katırcıoğlu
Yazı 18-24 Şubat 2007 Tarihli “Haftalık” Dergisi 202’uncu Sayısından Alıntıdır.
Derleme Forumtr Uğur a Aittir.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı kadınlarının hayatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Gelen Aramalar:

Yorum Bırak